Закарпаття – мальовничий край, який має
унікальне геополітичне і географічне розташування. Область межує з 4 державами
— Угорщиною, Польщею, Румунією і Словаччиною. Національна різноманітність
населення, високий природно-рекреаційний і курортний потенціал, самобутня
історія і культура, розгалужена мережа туристичних рекреаційних,
санаторно-курортних і готельних закладів, інфраструктура, супутня туризму,
привертає увагу все більшої кількості туристів. Сьогодні цей край користується
популярністю не лише у громадян України і країн СНД, але і багатьох країн
Європи й Азії.
Область – один із найцікавіших регіонів України, де є можливість прекрасно відпочити, ознайомитися з самобутньою історією і культурою краю. У Закарпатті багато привабливих об'єктів для туристів, деякі з них за своєю унікальністю не мають аналогів:
- географічний «Центр Європи»;
- високогірне озеро «Синєвир», назване в народі «Морським оком»;
- Долина нарцисів, де на заповідній території ще з льодовикового періоду зростають природні кущики нарцису вузьколистого;
-
гірська долина Драгобрат, на якій
півроку лежить сніг, - мекка шанувальників гірськолижного відпочинку.
На території області виявлено понад 700 джерел мінеральних вод і розсолу у складі 67 основних родовищ мінеральних і термальних вод, тобто є великі можливості використання термальних вод як із лікувально-рекреаційною, так і з промисловою метою. Деякі з них за своїм складом унікальні і є аналогом знаменитих кавказьких мінеральних вод типа «Боржомі» та «Єсентуки». Використання мінеральних вод є основою бальнеологічного лікування в оздоровницях Закарпаття.
У санаторно-курортних закладах області можна лікувати понад 100 хвороб.
Одне з найзагадковіших чудес краю – це Карпатські гори (займають 70% території області). Значна частина цієї площі (12%) – це територія природного заповідного фонду. У Закарпатті знаходяться три великі заповідні об'єкти: Карпатський біосферний заповідник, Національний природний парк «Синєвир» і Національний природний парк «Стужиця».
Вищезазначені території мають великі можливості для розвитку багатьох видів туризму, зокрема, екотуризму, сільського туризму, пішохідного, кінного, екстремального, дельтапланеризму. Проте, романтикам і заповзятливим мандрівникам Карпати швидше за все запам'ятаються величними гірськими хребтами, які впираються своїми вершинами просто в небесну синь.
Та все ж Карпати більше відомі як унікальне місце для зимового відпочинку. У низині стійкий сніговий покрив тримається, як правило, з початку грудня і до кінця березня, а у високогір'ї – з жовтня і до кінця травня – початку червня.
У горах ви можете знайти пурпурові квіти рододендрона – славної червоної рути, і легендарний едельвейс – шовкову косу, що зростає лише на важкодоступних прямовисних скелях.
На території Закарпатської
області є 32 озера. Найпривабливіше з них знаходиться в Міжгірському районі на
території національного природного парку «Синєвир» – високогірне озеро
«Синєвир» – одне з чудес туристичного Закарпаття. Площа водного плеса складає
близько 5 гектарів, найбільша глибина – 22 метри. Посередині – крихітний
острівець, схожий на зіницю величезного ока, площею всього декілька квадратних
метрів. Звідси і народна назва озера – Морське око.
Далеко за межами Закарпаття відома ще одна унікальна місцина – Долина Нарцисів. Розкинулася вона в урочищі Киреші поблизу міста Хуст. Це єдине місце на території країн СНД, де зустрічаються природні кущики нарциса вузьколистого. Цей феномен природи гідний того, аби хоч раз у житті побачити його. Подібні, але менші за площею, зарості залишилися в небагатьох місцях деяких Балканських країн і Альпах.
Серед численних пам'яток, які залишили нам творці минулих століть – старовинні замки, які займають особливе місце в історії Закарпаття. Замки впродовж багатьох століть були німими свідками бурхливої середньовічної історії краю. Більшість замків (Хустський, Виноградівський та інші) відносилися до феодальних або рицарських, були великими за розмірами і служили для своїх небагатих господарів житлом і фортецею одночасно. Час безжалісний. Від більшості замків залишилися одні руїни. До наших днів відносно добре збереглися лише два кам'яні велетні – Ужгородський і Мукачівський замки. Сьогодні в корпусах Ужгородського замку розміщений Закарпатський краєзнавчий музей. У приміщеннях Мукачівського замку розташовані історичний музей, етнографічна експозиція, на його території знаходиться галерея російського, українського і закарпатського образотворчого мистецтва та виставка старовинних ікон XVII-XVIII століть. До всього наведеного вище залишається додати значний історико-культурний і архітектурний потенціал – дерев'яні церкви Закарпаття – найкоштовніший внесок краю у світову художню скарбницю. Переважна їх більшість побудована без єдиного залізного цвяха! Справжньою гордістю закарпатців є трибаневі лемківскі та бойківські церкви, які збереглися для нащадків як найстародавніший спосіб українського храмобудівництва. Закарпатська Гуцульщина представлена п’ятизрубними церквами. Збереглися також у нашому краї і дерев'яні церкви, побудовані в готичному і бароковому стилі, що свідчить про зв'язок із заходом.
Всі ці перлини дерев'яної архітектури – не просто свідоцтво високої культури наших предків, а безцінні свідоцтва нашої присутності в історії. На території Закарпаття збережено 118 дерев'яних церков, побудованих упродовж останніх п'яти століть. Ось тільки деякі з них:
- св. Духу – с. Гуклівій Воловецкого району;
- Різдва Пр. Богородиці – с. Пилипець Міжгірського району;
- св. Архангела Михаїла – с. Крайниково Хустського району;
- Успенська церква – с. Новоселиця Виноградівського району.
Незвичайним за своїми властивостями є соляне озеро Кунігунда, що знаходиться в смт. Солотвино Тячівського району. Для нього характерна висока мінералізація і, як Мертве море в Ізраїлі, озеро відоме завдяки дивному ефекту виштовхування. Лікувальні грязі і ропа озера допомагають одужанню хворих на псоріаз та інші захворювання шкіри. Поблизу озера Кунігунда побудована алергологічна лікарня, свого роду унікальна й одна з найбільших у світі такого типу. Лікування тут здійснюється на основі мікроклімату соляних шахт і карстових печер. Цей спеціалізований заклад здійснює комплексну діагностику і лікування хворих на бронхіальну астму та інші хронічні неспецифічні захворювання органів дихання.
Дивовижними за своєю красою є водоспади Закарпаття, зокрема «Шипіт» (поблизу с. Пилипець Міжгірського району) і «Скакало» (поблизу с. Синяк Мукачівського району).
В області є всі умови для розвитку різних популярних видів внутрішнього та іноземного туризму. Це стосується окремих видів екстремального туризму (пара-, дельтапланеризм, спелеотуризм, лижні тури), частково – спортивного і культурно-історичного туризму. З метою популяризації внутрішнього туризму постійно розробляються нові туристичні маршрути.
Фото: Віктор Заварухін, Маргарита Заварухіна