Середа, 19.02.2020, 10:19
| RSS

Фестиваль романтичних душ

Останній опришок українських Карпат Микола Шугай, Меморіальний музей Івана Ольбрахта і… Фестиваль романтичних душ

 

nullНайбільше переказів збереглося про легендарного бунтівника Миколу Шугая (Сюгая), «останнього опришка Закарпаття». Щоправда, його ж часом називали й «першим злодієм на Верховині». За легендами він відбирав добро в багатих, роздаючи його бідноті. Микола Шугай втік із угорського війська в часи Першої світової додому. Його знову повернули до війська, він знову втік. Під час засідки на нього Сюгай – справжнє прізвище (у Колочаві третина мешканців – Сюгаї) вбив трьох чеських жандармів. З того дня домом Миколі та його молодшому брату Юрію став ліс, на Колочаву влада наклала велику контрибуцію за підтримку «небезпечного бандита», а вагітну дружину Миколи Ержію ув’язнили. Всі злочини в Хустському та Волівському округах автоматично приписують Шугаям.

За голову бунтівника було призначено солідну грошову винагороду - 3 000 корун від уряду і 30 000 корун від єврейської громади Колочави. За сюжетом роману, Шугая вбили три побратими в 1921 р. За легендою, кров убитих була свіжою ціле літо. Документально підтверджено, що вбивці до 1934 р. листувалися з владою, прохаючи про виплату обіцяної винагороди, але так і не отримали за nullвчинене ані копійки.

Біографія бунтівника зацікавила поетів та письменників. Вже в 1921 р. з’явився вірш «Микола Шугай» воловського поета Гринджа-Донського. В 1923 р. у Петрограді вийшла книга про Шугая авторства угорця Бели Іллеша. В фіналі читачів очікував хепі-енд і наказ Леніна надати Шугаю стотисячне військо для Верховинської соціалістичної революції. Та самим відомим твором про Шугая став роман Івана Ольбрахта "Микола Шугай, розбiйник".

Аби пройтися місцями "подвигів" Миколи Шугая, щороку в Колочаву приїжджає понад 10 тисяч зарубіжних туристів, більшість із Чехії. До цих пір, окрім покинутої могили Шугая на пустинному кладовищі, подивитися їм не було на що. Але в 1996 році місцева вчителька Наталка Тумарець відкрила у школі меморіальний музей Івана Ольбрахта. Тут зібрано все, що пов'язує Колочаву з чеським письменником: його фотографії, речі, книги. В 2002-му біля школи спорудили барельєф письменника роботи відомого закарпатського скульптора Михайла Беленя. Зроблений монумент ще в радянський час, тому вийшов таким "кам'яно незворушним". Опришок і став своєрідним натхненником для великого музейного проекту.

У Колочаві кожного літа проводиться фестиваль романтичних душ. На нього приїжджають туристи з багатьох країн, більше всього чехи і словаки, переважно закохані. Приводом для такого паломництва служить ще один твір І. Ольбрахта - оповідання "Марiйка-невiрниця". Коли її чоловік Петро виїжджає з села, сплавляючи по річці Тереблі плот-бокор із колодами, вона сходиться з Данилом. Любовні пригоди закінчуються трагічно - загибеллю Данила. У 1934 році за оповіданням "Марiйка-невiрниця" знятий перший у Чехословаччині повнометражний художній фільм. Мандрівні пари ставлять намети у місцях зустрічей Марійки і Данила - в лісі, на березі річки. Більш європеїзовані мешкають у спортзалі школи, тому що побутовий сервіс досі був на рівні часів доброго розбійника. На сьогодні в селі вже відкрилися перший готель і лазня.Погода
Форма входу
Логін:
Пароль:
Пошук
Календар
«  Лютий 2020  »
ПнВтСрЧтПтСбНд
     12
3456789
10111213141516
17181920212223
242526272829
Наше опитування
Звідки ви про нас дізналися?
Всього відповідей: 361
Статистика
счетчик посещений