Субота, 27.04.2024, 06:48
| RSS

Церкви Міжгірщини

Церква

             У даний час на території району збережено 32 дерев’яні культові споруди, з них 27 національного значення, 1 місцевого значення.

Всі ці архітектурні пам’ятки побудовані в період XVIII-XIX сторіч, при їхньому спорудженні використані м’які породи дерев. Зведені у традиційних формах народного дерев’яного зодчества, здебільшого на підвищеннях. Вежі церков багатоярусні, в готичному стилі. До архітектурного ансамблю входять і дзвіниці, які будувались, зазвичай, разом із церквами. Такі споруди вдало вписуються в місцеві краєвиди, доповнюючи їх. Найстаріша з них - Миколаївська церква (1757 р.) с. Рекіти. Серед інших варто виділити Введенську церкву с. Розтока (1759 р.) та церкву Різдва Пресвятої Богородиці (1780 р.) – тип безверхих барокових будівель із дзвіницею над Бабинцем - с. Пилипець.

У більшості церков збереглися залишки старовинних іконостасів. Так, у Введенській церкві (1759 р.), яка знаходиться в с. Розтока, наявні фрагменти іконостасу XVII сторіч, а ікона 'Благовіщення' датується 1709 роком. Серед шедеврів дерев’яного зодчества слід виділити й церкву Різдва (1780 р.) у с. Пилипець, Миколаївську церкву із дзвіницею в с. Присліп, у якій збереглися ікони, датовані 1720-1740 рр.

Найменування

Датування

Місце знаходження

Охоронний №

Власник, користувач пам`ятки

1

Введенська церква

1808 р.

с. Буковець

212

Громада УПЦ

2

Миколаївська церква та дзвіниця

1804 р.

с. Верхній Студений

213

Громада УПЦ

3

Миколаївська церква

XVII-1798 р.

с. Ізки

215

Громада ГКЦ

4

Святодухівська церква та дзвіниця (не діюча)

1795 р.

с. Колочава

216

Громада УПЦ

5

Михайлівська церква

XVIII-1818 р.

с. Негровець

219

Громада УПЦ (зареєстрована в підприємстві технічної інвентаризації)

6

Благовіщенська церква та дзвіниця

1820 р.

с. Нижній Студений

226

Громада УПЦ

7

Церква Різдва Богородиці

1780 р.

с. Пилипець

221

Громада ГКЦ (зареєстрована в підприємстві технічної інвентаризації)

8

Миколаївська церква та дзвіниця

1785 р.

с. Подобовець

1125

Громада УПЦ

9

Миколаївська церква та дзвіниця

1797 р.

с. Присліп

222

Громада УПЦ

10

Дмитріївська церква

1795 р.

с Репинне

223

Громада ГКЦ

11

Введенська церква (не діюча)

1759 р.

с. Ростока

224

Громада УПЦ

12

Миколаївська церква

XVII-1751 р.

с. Рекіти

225

Громада УПЦ

13

Покровська церква та дзвіниця

1817 р.

с. Синевирська Поляна

1126

Громада УПЦ

14

Введенська церква

1809 р.

с. Торунь

1126

Громада УПЦ

Переважна більшість із них є діючими, але, на превеликий жаль, 40% сакральних дерев’яних споруд знаходиться в аварійному стані, на межі повної руйнації.

 

 

200 років храму в с. Торунь

Свято-Введенський храм

200-річчя дерев'яного храму - подія видатна, особливо на Закарпатті, де православні храми в більшості своїй були зруйновані або обернені в уніати і побудовані вже в новий час. Свято-Введенський храм у селі Торунь Міжгірського району, за офіційними даними, побудований у 1809 році, при австро-угорській владі.

Дерев'яний храм пережив важкі часи, різні гоніння, але, Божою милістю, залишився неушкоджений, і після атеїстичного полону знов відкрив свої двері для віруючих.

 

 




Дерев’яна церква Св. Миколи (XVII ст.), c. Подобовець

Дерев’яна церква Св. Миколи

Архітектурний пам'ятник бойківської архітектури – Миколаївська церква – знаходиться у мальовничій високогірній частині Міжгірського району в с. Подобовець.

Святиня споруджена приблизно в 1785 р. із дубових брусів і складається із трьох частин та двох зрубів, з'єднання виконані у формі «простого замку». Східний зруб у плані прямокутний і об'єднаний із нефом і бабинцем. Покрівля будівлі висока і двоскатна. Над зрубом бабинця височіє широка вежа, її завершення виконане у стилі бароко. Неф перекритий зведенням у формі коробу. Піддашшя на випусках вінців зрубу опоясує храм, а на західному фасаді утворює ганок на стовпчиках. А над самим ганком встановлений ярус із аркадою.

В ансамблі із храмом у північно-західному напрямку зведена дзвіниця. У плані прямокутна дерев'яна, двох'ярусна: перший ярус – рубаний, а другий – каркасний, голосники зроблені у формі віконниць.

 

 

 

 


 

Дерев’яна церква Св. Арх. Михайла (XVIII ст.), c. Негровець

 Дерев’яна церква Св. Арх. Михайла 1Дерев’яна церква Св. Арх. Михайла_2



Негровець (уг. Felsokalocsa) - село в Міжгірському районі Закарпатської області України. Розташоване у верхів'ї річки Теребля, на відстані 20 км від районного центру – Міжгір'я. Через село проходить автодорога Колочава – Міжгір'я.

У письменних джерелах село вперше згадується в 1463 р. У 1657 р. його розорило польско-шляхетське військо.

У Негровці є архітектурний пам'ятник дерев'яної архітектури – Церква Св. Арх. Михайла. У споруді храму відчувається досвід майстрів, що створили зразки святинь Марамороша

Дерев’яна церква Св. Арх. Михайла_3Дерев’яна церква Св. Арх. Михайла_4



Спочатку святиня була споруджена в урочищі Потік – храм із трьома вершинами у стилі бойківської школи. У 1818 р. будівлю перенесли в Негровець і перебудували. Від початкового вигляду залишилися зруби стін і каркас нижньої частини вежі. Про це свідчить напис, зроблений на дверному обрамленні.

Сама споруда побудована з ялинових брусів, стіни вище піддашшя і покрівлі покриті дранню, а вежа і шпиль – дубовим лемешем. Із західного боку до зрубу нефа і бабинця прибудована нижня частина першого ярусу галереї. Верхня частина першого ярусу і другий ярус із аркадою являють собою каркасну конструкцію. У плані східний об'єм прямокутний і вузький. До високого даху нефа і бабинця підходить двоскатний нижчий дах. Над бабинцем побудована квадратна дзвіниця з каркасом, підсебиттям і аркадою голосників під чотирьохскатним шатровим дахом, який переходить у високий шпиль. Дзвіниця оточена піддашшям, воно спирається на випуски вінців зрубу.

 

Дерев’яна церква Св. Арх. Михайла _5Перекриття у всіх трьох частин різне: неф – у формі короба, східний об'єм – трапецієвидний, а над бабинцем – плаский із виходом на хори біля західної стіни нефа. Всередині храму збереглося декоративне різьблення XVIII ст.

У північно-західному напрямі від церкви побудована дзвіниця – в плані квадратна з каркасами. Довкола нижнього ярусу влаштоване піддашшя і зашито вертикально дошками, а верхній ярус – відкрита аркада голосників. Дах дзвіниці чотирьохскатний у формі шатра з чотиригранними ліхтариками, а крівля покрита дранню.


Погода
Форма входу
Логін:
Пароль:
Пошук
Календар
«  Квітень 2024  »
ПнВтСрЧтПтСбНд
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930
Наше опитування
Звідки ви про нас дізналися?
Всього відповідей: 362
Статистика
счетчик посещений