Четвер, 18.04.2024, 16:51
| RSS

Географічний Центр Європи

Подорож до географічного центру Європи.До центру Європи не ходять пасажирські експреси, не летять повітряні лайнери, тому що знаходиться він не на дзвінкому перехресті континенту, а в самому серці Карпат, і потрапити сюди можливо тільки однією звивистою гірською дорогою автотраси Рахів-Ужгород. Дорога звивається ущелиною над Тисою. Той, хто проїжджає по ній уперше, обов'язково зупиниться біля знаку. Неможливо також байдуже проїхати повз, адже не так часто приходиться бувати у самому центрі материка.

http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/thumb/6/60/Center_of_Europe1.JPG/180px-Center_of_Europe1.JPGГеографічний Центр Європи розташований на території етнічної Гуцульщини, що обумовлює демографічний та культурний аспект регіону. Серед місцевого населення домінують українські горяни - гуцули. Загалом тут проживають представники понад 30 націй і народностей, зокрема угорці, румуни, італійці, євреї, росіяни тощо. Це сприяє поширенню різноманітних релігійних течій, серед яких переважають православ'я, греко- та римо- католицизм, а також окремі протестантські напрямки. З давніх часів регіону належала виключна роль в історичному розвитку центральної та східної Європи. Тут перехрещувалися торгові шляхи з Галичини та Буковини до Угорщини і Румунії, Словаччини і Чехії, інших країн.

Традиційними формами природокористування на Гуцульщині є заготівля і переробка лісу, землеробство та гірське скотарство. На їх основі сформувалися унікальні народні промисли, які не мають аналогів у світі. Самобутня культура гуцулів, їх унікальні звичаї, традиції та обряди стали візитною карткою всіх Українських Карпат. До найбільших та найцікавіших об'єктів природно-заповідного фонду України належить Карпатський біосферний заповідник. Створений Постановою Уряду України в 1968 році. З 1993 року входить до міжнародної мережі біосферних резерватів ЮНЕСКО. В 1997 році Радою Європи нагороджений Європейським дипломом. Загальна площа заповідника 57,8 тис. га. На його території охороняються найбільші в Європі промислові екосистеми, понад тисяча видів вищих судинних рослин, 64 види ссавців, 173 види птахів та десятки тисяч інших живих організмів. Карпатський біосферний заповідник є відомим науковим та еколого-освітнім центром Карпатського регіону, служить природною лабораторією для багатьох вітчизняних та зарубіжних установ. У заповіднику розгорнута широка мережа еколого-освітніх, науково-пізнавальних маршрутів та інформаційних центрів, працює єдиний в Україні музей екології гір.

Геодезичний знак Центр Європи був встановлений у селі Ділове Рахівського району Закарпаття (Україна) в 1887 році. Він є двометровим геодезичним знаком, який виготовлено з високоякісного бетону і має форму зрізаної чотиригранної піраміди. На прямокутному постаменті висічене наступне: "Постійне точне, вічне місце. Дуже точно, зі спеціальним апаратом, виготовленим в Австрії та Угорщині, зі шкалою меридіанів і паралелей, встановлений тут Центр Європи 1887. Координати географічного центру Європи: 47° 56'3" північної широти і 24° 11'30" східної довготи.

 

Історія виникнення знаку

У 1885-1887 роках у Верхнетисянській улоговині (Закарпаття тоді знаходилося у складі Австро-Угорщини) проводилося вивчення місцевості з метою будівництва залізниці "Рахів-Сігет". У процесі вимірювання інженери з'ясували, що десь у цій місцевості може знаходитися географічний центр Європи. Для точного встановлення сюди було запрошено вчених із Відня, вони після ретельної перевірки і визначили місцезнаходження центру Європи.

http://tutbuv.com/wp-content/uploads/2009/04/00068ckr.jpgЦей знак пережив дві світові війни і дійшов до нашого часу у своєму первинному вигляді, але, оскільки він виглядає дуже скромно, його було вирішено доповнити ще одним знаком. 27 травня 1977 р. біля старого знаку була побудована стела заввишки 7,2 м. Паралельні лінії стели символізують чотири сторони світу. Порожнеча між розходженням ліній створює враження цілісної єдності і центральності. Вісь, яка проходить посередині, посилює центр композиції. На висоті 6 м. 60 см. встановлена куля, яка символізує планету Земля і несе технічне навантаження, - сполучає пластини, роблячи стелу стійкішою.

Проте останнім часом знову розгорілася дискусія про місце розташування центру Європи. Фахівці з Інституту географії Франції провели нові вимірювання і заявили, що географічний центр континенту розташований біля Вільнюса. Французька академія наук навіть видала уряду Литви відповідний сертифікат.

Московський науково-популярний журнал «Астролог» опублікував статтю Олени Копилової «Карпати — центр Європи. Астрологічні дослідження географічного місця з координатами 24 градуси східної довготи і 48 градусів північної широти як перехрестя європейських доріг в еру Водолія».

http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/thumb/7/72/Centre_of_Europe.jpg/380px-Centre_of_Europe.jpg

 

Карта, що показує розташування деяких

претендентів на звання «Центр Європи» (червоні кола)

 

 

З Вікіпедії: Географічний центр Європи — гіпотетична крапка, що відзначає географічний центр Європи. Розташування центру залежить від визначення кордонів Європи і головним чином залежить від вибраної методики підрахунку, а також того, чи включені віддалені острови у перелік крайніх точок Європи. Таким чином, на звання географічного центру Європи претендує декілька місць:

§  крапка біля села Ділове недалеко від Рахова, західна Україна [1];

§  крапка в 50 км. на північний захід від Полоцька в Білорусії [2];

§  село Пурнушкяй у 25 км. на північ від Вільнюса, Литва [3];

§  крапка в селі Крагуле біля Кремніци, центральна Словаччина [4];

§  Суховоля, на північ від Бєлостока, північно-східна Польща [5];

§  деякі інші, менш виправдані.


Погода
Форма входу
Логін:
Пароль:
Пошук
Календар
«  Квітень 2024  »
ПнВтСрЧтПтСбНд
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930
Наше опитування
Звідки ви про нас дізналися?
Всього відповідей: 362
Статистика
счетчик посещений